CANLI GELİŞMELER Rusya ve Ukrayna’dan peş peşe flaş açıklamalar… DEAŞ’tan Putin’e gözdağı: Yeni katliam tehdidi

08:33

DEAŞ’tan Putin’e gözdağı mesajı

Rusya’da bir konser salonunda en az 139 kişinin katledildiği son yirmi yılın en ölümcül iç saldırısının ardından, şüphelilerin mahkeme görüntüleri, işkenceye maruz kaldıkları iddialarını gündeme getirmişti. İşkence iddiaları ile ilgili Rusya sessizliğini korurken DEAŞ’tan Rusya’ya yeni bir tehdit geldi.

‘Putin dahil tüm zalim Ruslara tehdit’ başlığı ile yapılan paylaşımda ‘Dikkat edin, rehin tutulan kardeşlerimizin intikamını alma fırsatımızın olmadığını düşünmeyin’ denildi.

Tehdit mesajında ‘Evet! Çok ağır, ölümcül, kanlı, yakıcı ve yıkıcı darbeler. Allah’ın izniyle bir katliam bekliyoruz. Çok yakında’ ifadelerine yer verildi.

Newsweek bu paylaşımı ‘IŞİD Putin’e Yeni Tehdit’ başlığı ile okurlarına duyurdu. Daily Mail ise ‘Putin’i ve Rusları ‘katletmekle’ tehdit ediyor’ manşetini attı.

Bir başka İngiliz gazetesi Daily Star ‘DEAŞ, Putin’e ‘katliam beklemesini’ söyledi’ dedi. Mirror ise ‘DEAŞ, Putin’i “kanlı” intikam almakla tehdit ettiği bildirildi’ dedi.

08:11

Zelenski’den Putin’e yanıt: Kendi kendine konuşuyor

Ukrayna lideri Zelenski Moskova saldırısını Ukrayna’ya bağladıktan sonra Putin’i ‘kendi kendine konuştuğu’ için eleştirdi. Zelenski ‘Putin yine kendi kendine konuşuyordu ve bu yine televizyonda yayınlandı. Yine Ukrayna’yı suçluyor’ dedi.

07:18

Putin’den saldırıya dair yeni açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova konser salonu saldırısının ‘Kiev rejiminin Rusya’ya yönelik saldırılarının bir parçası’ olduğunu söyledi. Rus lider yaptığı açıklamada, saldırıyı bir ‘gözdağı eylemi’ olarak nitelendirdi ve Rus yetkililerin ‘bundan kimin yararlanacağıyla ilgilendiğini’ söyledi.

06:30

Uzmanlar Moskova saldırısının DEAŞ tarafından gerçekleştirildiğini söylüyor

Sky News, saldırının DEAŞ görüntülerini ve militan grup tarafından yayınlanan bir görüntüyü analiz etti ve materyallerin ortaya çıkardığı şeyler hakkında uzmanlarla konuştu.

Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü’nün kıdemli araştırmacısı Aaron Zelin, saldırının kendisi, olaya karışan kişiler, saldırının tarzı ve medya kampanyasının tamamen DEAŞ’ı işaret ettiğini söyledi.

05:57

Putin, Moskova konser saldırısı nedeniyle ‘güvenilirliğini kaybediyor’

Moskova’daki konser salonu saldırısının sorumluluğunu DEAŞ’ın üstlenmesine rağmen Rusya, suçu sürekli olarak Ukrayna’ya atıyor.

Washington’un eski Moskova Büyükelçisi Michael McFaul, Rusya Devlet Başkanı’nın halkının onun ‘yanlış bilgilerini’ kabul etmeye devam edeceğini varsayarak ‘biraz tehlikeli’ bir oyun oynadığını söyledi.

McFaul, ‘Putin bu durumda bu terör saldırısında yanlış olanın yanlış olduğunu tanımladığı şekilde güvenilirliği kaybediyor’ dedi.

05:02

Konser saldırısında ölenlerin sayısı arttı

Rusya’nın baş araştırmacısı, Moskova’daki konser saldırısında ölenlerin sayısının 137’den 139’a yükseldiğini söyledi.

Canlı Anlatım Özeti

DEAŞ’tan Putin’e gözdağı mesajı
Zelenski’den Putin’e yanıt: Kendi kendine konuşuyor
Putin’den saldırıya dair yeni açıklama
Uzmanlar Moskova saldırısının DEAŞ tarafından gerçekleştirildiğini söylüyor
Putin, Moskova konser saldırısı nedeniyle ‘güvenilirliğini kaybediyor’
Konser saldırısında ölenlerin sayısı arttı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x